تبلیغات
لبیک یا خامنه ای - امام علی سر آمد مفسران قران

یا ایها الناس قد جائتكم موعظه من ربكم و شفاء لما فی الصدور و هدی و رحمه للمؤمنین(1)
ای مردم ، برای شما از جانب خدا پند و اندرزی برای بیماریهای باطنی آمده است كه در عین حال هدایت و رحمتی برای مؤمنان است .
قرآن كه آخرین كتاب آسمانی و معجزه گویای خاتم پیامبران است ، جهت هدایت انسانها به راهی راست استوار از جانب پروردگار هستی بر بهترین و كاملترین بنده ی خود محمد بن عبد الله (ص) كه اسوه و الگوی كامل تمام برای بشریت و امین وحی و عبد خداست نازل شده است كه حاوی تمام نیازمندیهای انسان و جوامع بشری است .
قرآن دریای بیكرانی از معرفت است كه هر كس به حد وسع خود می تواند از آن بهره برد و با معیار قرار دادن آن در طول حیات خود ، میزان و مقیاسی جهت شناخت سره از ناسره برای او بدست می آید.
این معجزه ی جاوید نبی مكرم اسلام (ص) در طول 23 سال بر حسب شرایط و مقتضیات خاص بر پیامبر اسلام (ص) نازل گردیده و در طول این مدت ، امیر مؤمنان علی (ع) پسر عم و جانشین او ، دركنار پیام آور راستین ، از تمام جزئیات آیات قرآن به مدد تعلیم نبی مكرم اسلام و عنایت الهی ، آگاهی یافت . چنانكه خود حضرت (ع) در خصوص آغاز وحی بر رسول خدا (ص) فرمود كه من صدای وحی را می شنیدم .بنابراین قرآن با تمام وجود امام (ع) عجین بود .
بدون تردید بعد از مرتبه‌ی والای پیامبر اكرم (ص) ، آن امام از مصادر تفسیری صحابیان به شمار می‌آید و آنان در تبیین و توضیح آیات از محضر آن حضرت (ع) مدد می‌جستند . به اعتراف شیعه و سنی ، علی (ع) اعلم از اصحاب پیامبر (ص(2) و آگاه بر تأویل و تنزیل قرآن بوده است و دیگر صحابه برای رفع ابهامات و سؤالات خود به وی مراجعه می‌كردند .
گروهی از صحابه ی رسول خدا (ص) در زمان حیات و پس از رحلت آن بزرگوار ، در تفسیر قرآن مشهور بودند كه فریقین بر این مطلب اتفاق دارند . سیوطی در این باره می نویسد :
" در این میان ده نفر به تفسیر قرآن شهرت یافته اند كه عبارتند از خلفای اربعه ( ابوبكر ، عمر ، عثمان و علی بن ابیطالب ) ابن مسعود ، ابن عباس ، ابن ابی كعب ، زید بن ثابت ، ابو موسی اشعری و عبدالله بن زبیر. درمیان خلفای اربعه بیشترین تفسیر قرآن از علی بن ابیطالب نقل شده است ؛ اما از سه خلیفه‌ی دیگر به علت اینكه خیلی زود از دنیا رفته اند روایات تفسیری ، بسیار اندك است ." (3)


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 شهریور 1391 توسط مهدی فریدنیا